מה זה רישוי עצמי?

תרבות הפנאי הישראלית רק גדלה ומתפתחת בשנים האחרונות והסימנים לכך נראים החל ממגוון של רכבי יוקרה חדישים ברוב כבישי ישראל, ועד לאלפי טיסות למגוון יעדים ברחבי העולם. אך כל אלו אינם הסימנים לבדם, אלא עוד ועוד בעלי דירות מבקשים לשדרג לא רק את רמת החיים שלהם אלא גם את הנכסים שבבעלותם. אך להבדיל מטיסות לחול ורכישה של רכבי יוקרה מכל העולם, ביצוע שיפוץ נרחב או הוספה של חיזוקים ותוספות לבית, דורשת קבלת היתר מהוועדה המקומית לבנייה וכמובן צריכה להתאים אל תוואי תוכנית בניין עיר. ובשל הריבוי העולה בבקשות לקבלת היתרי בנייה, גם ההליכים לעריכת הבקשה והגשתה נעשו קלים מבעבר וכיום ניתן להגיש בקשה זו במסלול רישוי עצמי.

 רישוי עצמי – למה?

בישראל קיימת דרישה הולכת וגדלה עבור דירות באזורים שונים ברחבי הארץ, לצד הביקוש המתגבר ממשלות ישראל הקימו את תוכנית ההתחדשות העירונית, אשר אמורות לחזק, להרוס או לשפץ מבנים ישנים שעלולים לקרוס נוכח בלאי או שנות בניה. אך לצד תוכניות אלו ועקב הביקוש הגובר, החליטו במשרד השיכון על מתן רישוי עצמי, אשר מקנה סדר בין שלל גורמי הבנייה השונים כמו היזם והאדריכל ומאפשרים תכנון מדויק ומהיר יותר. לשם השוואה לפני כניסתו של החוק, אדריכלים אשר מורשים לבצע עריכה של תוכניות תב"ע יוכלו לקבל תוכניות אלו רק לאחר הגשת תוכנית סדורה הכוללת את השינויים המתבקשים, אך כאשר אין תוכנית סדורה כיצד ניתן להכין תוכנית חדשה?

איך זה עובד כיום?

בקשות המידע מהרשויות המקומיות נחשבות לגורם די מעכב, אך כיום עם החקיקה החדשה יוכל האדריכל "לאסוף" את המידע הרלוונטי באתרים הממשלתיים ולא להמתין לארבעים וחמישה ימים עד לקבלת תיק המידע. שינוי זה מתאפשר גם בעזרת מערכת מקוונת להגשה היתרי בנייה, המעניקה ליזמים וגם לבעלי הדירות יכולת מהירה יותר מבעבר לקבלת אישורי בנייה שונים ולחסוך את זמן ההמתנה הממוצע בישראל אשר עומד מעל לשלוש מאות ימים. לכן כיום גם יזמים וגם בעלי הדירות, יוכלו לקבל את תוכניות הדירה שלהם בצורה מהירה, ללא תלות ברשות המקומית או בתנאים מקדימים שונים.